شهرهای زعفران خیز ایران

شهرهای زعفران خیز ایران

ایران دارای شهرهای زعفران خیز زیادی است. در این پست شما را با این شهر ها و استان ها از نظر کیفیت و حجم تولید زعفران آشنا می کنیم.

ایران به عنوان برترین تولید کننده زعفران در جهان شناخته می شود که حدود ۹۴ درصد تولید زعفران جهان را به خود اختصاص داده است.

قائنات، پایتخت زعفران ایران و از مهم ترین شهرهای زعفران خیز ایران

خراسان جنوبی در بین استان های ایران با کیفیت ترین زعفران را تولید می کند. از بین شهرهای زعفران خیز خراسان جنوبی، قائنات سهم بسیاری در این موضوع دارد.

کاشت زعفران در شهرستان قائنات قدمتی حدود ۷۰۰ سال دارد. این شهرستان از نظر کیفیت، مرغوب ترین زعفران ایران و جهان را تولید می کند. از این رو خراسان جنوبی توانسته رتبه اول ایران و جهان در کیفیت و تولید زعفران را از آن خود کند.

در این دسته بندی استان خراسان رضوی رتبه دوم را دارد. پس از آن به ترتیب استان های همدان، خراسان شمالی، یزد، فارس و کرمان قرار دارند.

خرید زعفران قائنات از کشاورز

خراسان رضوی بزرگ ترین تولید کننده زعفران جهان

خراسان رضوی از نظر کمیت در تولید زعفران، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. بر طبق آمار از حدود ۲۳۰ تن زعفران تولید شده در جهان، خراسان رضوی به تنهایی ۱۷۰ تن از این حجم را تولید می کند.

مطلب مرتبط: شهرهای زرشک خیز ایران

در بین شهرستان های این استان شهرستان تربت حیدریه در تولید زعفران رتبه اول را دارد. دیگر شهر های زعفران خیز خراسان رضوی به ترتیب عبارت اند از: نیشابور، زاوه، تربت جام و گناباد

آشنایی با شهرهای زعفران خیز ایران

همدان، فعال در زمینه تولید زعفران با کیفیت

استان همدان نیز جز تولید کنندگان با کیفیت زعفران به شمار می آید. در سال های اخیر این استان به عنوان رقیبی برای خراسان جنوبی در تولید زعفران از نظر کیفیت به شمار می آید.

ولی این استان مشکلاتی در تولید زعفران دارد. از جمله مشکلات می توان به بحث پیاز زعفران اشاره کرد. مردم این استان برای تهیه پیاز زعفران باید به خراسان سفر کنند که کار سختی است.

لازم به ذکر است که مرغوب ترین زعفران از نظر عیار در شهرستان سرایان استان خراسان جنوبی تولید میشود.

دیدگاه‌های “شهرهای زعفران خیز ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *